Martina Bittnerová: Na nevěru se neumírá

Spisovatelka Martina Bittnerová je autorkou tří knížek. První dvě (Spisovatelky a Erós a druhá Utajené životy slavných Čechů) mapovaly historii, ta poslední je ryze současná. Všechny tři ale řešily city a pocity:první dvě známých osob z minulosti – dnes bychom řekli VIP, ta poslední se věnuje lidem, které můžete potkat na ulici a ani vás nenapadne, že mají za sebou nejrůznější příběhy.
Její poslední knížka s lakonickým názvem „Na nevěru se neumírá“ je ideálním čtením na dovolenou: Formát, který se vejde do každého batohu i plážového zavazadla, paperbackové vydání a příjemně krátké povídky, které přečtete během pár minut. U některých povídek se budete smát, u jiných přemýšlet o peripetiích života a o tom, jak úžasně se dá zpackat celkem povedený, i když možná trochu nudný život.
S autorkou jsme si o jejích knížkách trochu popovídaly, a třeba vás inspirovaly k přečtení nejen té poslední.

Proč jste po historické faktografii sáhla zrovna po tématu nevěry?

Ani tentokrát jsem nevybočila ze svého oblíbeného tématu, protože mi vyšla knížka, která se týká nejenom nevěr, ale především mezilidských vztahů. Rozdíl spočívá v tom, že u předchozích knížek jsem psala o životech umělců a vědců z převážně devatenáctého století.  Tentokrát jsem ale psala dost o sobě a ze sebe.  Tím pádem jsem se nevyhnula ani humoru, protože jemná ironie je podle mne kořením každého příběhu, na který se můžeme podívat s určitým odstupem.

Kolik povídek je čistě fikce a které jsou na základě pravdy (samozřejmě s autorskou licencí)

Nejsem schopná to přesně charakterizovat. Většina příběhů má reálný základ, ovšem ne vždycky přímo z mého života, ale třeba také z osudu mých známých, příbuzných a dalších lidí, které jsem za ta léta potkala. Vždycky ale pracuji s tzv. autorskou licencí. Je ale fakt, že třeba příběh Večírek s Tisákem jsem si do puntíku skutečně prožila, naopak třeba Pomsta je hořká je celá dílem mé vlastní fantazie.

Poznal se někdo ve Vaší povídce? Jak to ovlivnilo Váš vzájemný vztah?

Jestli se někdo poznal, což je do značné míry pravděpodobné, protože jsem pár lidem ponechala jména a přezdívky, tak se mi zatím neozval. Protože se jedná většinou o lidi, kteří už do mé současnosti nepatří, nevím, zda by to na našem vztahu něco změnilo. Ale určitě bych je ráda po letech potkala a promluvila si s nimi. Proč ne. Bylo by fajn, kdyby je ta knížka třeba inspirovala k tomu se mi ozvat.

Co máte rozepsáno?

Momentálně se „mučím“ s pokračováním Utajených životů, které by mělo vyjít na jaře příštího roku. Tímto pokračováním chci onu historickou trilogii ukončit, resp. dát si od historie na čas přestávku. Bere mi to strašně moc sil a samozřejmě i času. Zároveň pracuji s kolegyní Monikou Petrákovou na románu na pokračování. Uvidíme, co z toho vzejde, zatím nás to moc baví. Jednotlivé kapitoly postupně zveřejňuji na svém webu, kde je čtenáři také najdou. Ještě bych chtěla dokončit rozepsanou knížku pro děti a pak mám v hlavě námět na vlastní román, ovšem dost poetický. Uvidím, kdy se k tomu dostanu. Samozřejmě mám k dispozici materiál na případné vydání druhého povídkového souboru. Ovšem vždycky záleží na zájmu čtenářů, nakladatele a dalších věcech.

Pro koho píšete nejraději?

Píšu nejraději pro všechny, které baví číst mé knížky. Je to pro mě důkazem, že jsou zřejmě naladěni na podobné vlny jako já.

Jaké další knihy vám ještě letos vyjdou?

Zatím to vypadá, že vyjde jedna. Na podzim spatří světlo světa první knížka pro mládež s pracovním názvem „Jednou nohou v průšvihu.“ Čtenáři ji pak najdou v nabídce nakladatelství Brána.

Letní sleva

Pokud vás napadlo, že byste si knížku Na nevěru se neumírá rádi s sebou vzali na dovolenou, využijte jedinečné nabídky: Sleva 10 % se vám odečte po zadání hesla „MAMA“ v eshopu  http://umcentrum.cz/u/bittnerova/

Drupal Theme by InterFace